Kommunförbundets förbundsdelegation har tillsatt delegationen för små kommuner och svenska delegationen

 

Kommunförbundets förbundsdelegation har den 15.8.2018 tillsatt delegationen för små kommuner och svenska delegationen för 2018-2021.

Delegationen för små kommuner 2018–2021

Ordinarie ledamot                                               Personlig ersättare

                                                                                 

Putus Jaana, Borgnäs                                      Kalliokivi Markus, Pukkila                              C

Ekström Anna, Vehmaa                                   Siiri Marja-Leena, Euraåminne                        C

Sankari Jeremias, Hartola                                Nordenswan Kaj, Hattula                                 C

Berg Ari, Parikkala                                          Luukkonen Erkki, Puumala                              C

Tuhkanen Anna-Liisa, Keitele                           Tolonen Tarja, Ristijärvi                                     C

Ahonen Esko, Lestijärvi, pj.                              Kultalahti Terhi, Evijärvi                                    C

Koskela Lea, Kemijärvi                                    Ruotsalainen Martti, Simo                                 C

Vertanen Lasse, Evijärvi, vpj.                            Häkkinen Pekka, Hankasalmi                           SDP

Tolonen Jussi, Hyrynsalmi                               Aholainen Anne, Leppävirta                               SDP

Runolinna Liljan-Kukka, Borgnäs                      Koivisto Anni, Utsjoki                                       SDP

Hännikäinen Rauno, Padasjoki                         Myllys Ahti, Rantasalmi                                   Saml

Savukoski Riitta, Kemijärvi                               Madekivi Sirkka, Punkalaidun                           Saml

Ylhäinen Taito, Masku                                     Pentikäinen Pia, Suonenjoki                              Sannf

Roivas-Korhonen Soile, Hausjärvi                     Nordberg Aulis, Utsjoki                                      VF

Karv Thomas, Nykarleby                                  Örnell-Backman Jenny, Kimitoön                      SFP

 

 

Svenska delegationen 2018–2021

Ordinarie ledamot                                        Personlig ersättare                                                                         

Blomqvist Thomas, Raseborg, pj.                      Lindqvist Kaj, Sibbo                                       SFP

af Hällström Nina, Esbo                                    von Schoultz Catharina, Borgå                        SFP

Ingo Christoffer, Korsholm                                  Norrgård Martin, Vasa                                    SFP

Wikman Camilla, Karleby                                  Brännbacka-Brunell Brita, Jakobstad               SFP

Blomqvist-Liljeblad Anna-Kajsa, Kristinestad       Mangs Carl-Gustav, Kaskö                             SFP

Vörlund-Wallenius Terhi, Åbo                              Ducander Sebastian, Pargas                         SFP

Månsson Björn, Helsingfors                                Ismark Runa, Helsingfors                               SFP

Sjökvist Peter, Närpes, vpj.                                 Åkers Rebecca, Korsholm                             SDP

Helin Erica, Pargas                                            Boldt Hildur, Helsingfors                                SDP

Heimberg Ulf, Raseborg                                      Kalhori Veronica, Esbo                                  SDP

Sundqvist Lisen, Jakobstad                                 Ittonen Jarmo, Jakobstad                              VF

Nyholm Henrik, Helsingfors                                 Gran Birgitta, Hangö                                     VF

Apter Ted, Helsingfors                                         Långsjö Camilla, Sibbo                                Saml

Lehtonen Mona, Pargas                                       Oinonen Rolf, Lojo                                      Gröna

Andersen Jonny, Mariehamn                                 Sara Kemetter, Mariehamn                         Åland

 

 

Riitta Myllymäki

Förnamn
Riitta
Efternamn
Myllymäki
ledande jurist

Kontaktinformation
Telefonnummer
+358 9 771 2463
Mobiltelefon
+358 50 349 5460
Ansvarsområden
  • kommunallagen och allmän kommunalrätt
  • förvaltningsförfarandet
  • offentlighet och datasekretess
  • vallagstiftningen
  • språklagen
  • kommunsammanslagningar
Organisation
Finlands Kommunförbund rf
Enhet
Juridiska ärenden
Juridiska enhetens förvaltningsjurister; Kommunförbundets jurister