Välkommen med!

Kaffe med Uffe 2/2026: Välfärdsbrottslighet

Information om evenemanget

Startdatum
Slutdatum
Evenemangsstad
On-line
Arrangör
Kommunförbundet

Försvinner offentliga medel till personer, organisationer och företag som stärker den kriminella ekonomin även i Finland?  Så kallad välfärdsbrottslighet är systemhotande och påverkar vårt demokratiska system på flera olika sätt. Är vi tillräckligt uppmärksamma på fenomenet?

I februari välkomnar Uffe samordnare Christina Kiernan från vårt systerförbund SKR i Sverige som gäst till Kaffet. Christina arbetar vid avdelningen för demokrati och ledarskap och koordinerar områdena välfärdsbrottslighet, otillåten påverkan och våldsbejakande extremism

En gång per månad bjuder Uffe och hans team kommunerna i Svenskfinland på ett virtuellt, aktuellt och spirituellt morgonkaffe via Teams. Är du kommunalt anställd eller förtroendevald - välkommen med och diskutera! 

Under den halvtimme långa sitsen tar vi upp en eller ett par frågor, som är aktuella i Kommunförbundets intressebevakning. 

Kommunförbundets sakkunniga som kan ge mer information

Läs mer om dessa teman

Kommunpolitikern Live

Kommunpolitikern Live är en serie webbinarier om kommunalt beslutsfattande, ledarskap, organisation, demokrati och förtroendevalda som anordnas av Finlands Kommunförbund.

Mer info och anmälan >

Ett nätverk för dig som jobbar med språk och översättning i kommunsektorn

Kommunförbundet samordnar ett nätverk för översättare i kommunsektorn. Nätverket har också ett diskussions- och mötesforum på Teams.

Kaffe med Uffe

En gång per månad bjuder Ulf Stenman, direktör för Kommunförbundet svenska verksamhet på ett virtuellt, aktuellt och spirituellt morgonkaffe på Teams.  
Läs mera: Kaffe med Uffe

Digifika - nätverk för digitalisering

Kommunförbundet arrangerar korta sessioner med presentationer och diskussioner om digitalisering på svenska i nätverket för Digifika.

Mer info om nätverket för digifika.