Digiveckan 2025 - 3.6.2025 kl 09.00

Digital lärstig i Lovisa

Information om evenemanget

Startdatum
Evenemangsstad
On-line
Arrangör
Kommunförbundet

Carina Astikainen från Lovisa stad berättar om deras arbete med digital lärstig i grundskolan. Vi får kort lära oss om vad en digital lärostig är och arbetet Lovisa gjort för implementeringen. 

- I min presentation kommer jag att beskriva arbetet vi gjorde med vår digitala lärstig från planering till förverkligande, säger Carina. Jag beskriver hur vi sammankopplade målsättningarna för Nylitteracitet-programmet till läroplaner, hur vi aktiverade lärarna och hur vi implementerade lärstigen i undervisningen. 

Kommunförbundets sakkunniga som kan ge mer information

Läs mer om dessa teman

Kommunarenan25

Kommunarenan25 är ett evenemang där vi varvar utbildning med diskussioner och information. Du får möjlighet till nätverkande och rundabordsdiskussioner kring aktuella reformer och bidrar till att hitta lösningar på framtida utmaningar. 

Läs mer och anmäl dig >

Ett nätverk för dig som jobbar med språk och översättning i kommunsektorn

Kommunförbundet samordnar ett nätverk för översättare i kommunsektorn. Nätverket har också ett diskussions- och mötesforum på Teams.

Kaffe med Uffe

En gång per månad bjuder Ulf Stenman, direktör för Kommunförbundet svenska verksamhet på ett virtuellt, aktuellt och spirituellt morgonkaffe på Teams.  
Läs mera: Kaffe med Uffe

Digifika - nätverk för digitalisering

Kommunförbundet arrangerar korta sessioner med presentationer och diskussioner om digitalisering på svenska i nätverket för Digifika.

Mer info om nätverket för digifika.