
Användning av AI i 25 svenska kommuner: erfarenheter och exempel

Information om evenemanget
Leverantören Intric går igenom hur svenska kommuner de jobbar med implementerat generativ AI i sin verksamhet, vilka användningsområden de utforskat, hur de snabbat upp spridning av AI verktyg inom organisationen, och hur de löst problem kring datasäkerhet.
Kommunförbundets sakkunniga som kan ge mer information

- webbtillgänglighet, intressebevakning, rådgivning
- digitalisering och informationshantering i kommunerna
- arbetet med tvåspråkighet och nationalspråken i kommunerna
- Kommunförbundets och Kommuntorgets webbtjänster

Nätverk på svenska
Kommunförbundet erbjuder en mängd olika nätverk för samarbete och utvecklingsarbete inom många olika områden. Bekanta dig med de nätverk som är tvåspråkiga eller där arbetsspråket är svenska.

Ett nätverk för dig som jobbar med språk och översättning i kommunsektorn
Kommunförbundet samordnar ett nätverk för översättare i kommunsektorn. Nätverket har också ett diskussions- och mötesforum på Teams.

Kaffe med Uffe
En gång per månad bjuder Ulf Stenman, direktör för Kommunförbundet svenska verksamhet på ett virtuellt, aktuellt och spirituellt morgonkaffe på Teams.
Läs mera: Kaffe med Uffe

Digifika - nätverk för digitalisering
Kommunförbundet arrangerar korta sessioner med presentationer och diskussioner om digitalisering på svenska i nätverket för Digifika.