Kommunförbundets förbundsdelegation

Förbundsdelegationen är Kommunförbundets högsta beslutande organ. Förbundsdelegationen utser styrelsen och godkänner förbundets budget och bokslut. Förbundsdelegationen består av 76 ledamöter som representerar kommunerna.

Kommunförbundets förbundsdelegation väljs genom medlemsröstning vart fjärde år. Valet av förbundsdelegation skedde i slutet av år 2021.

Kommunförbundets förbundsdelegation 2022–2025

Ordförande Daniel Sazonov, Helsingfors (Saml)
I vice ordförande Piritta Rantanen, Jämsä (SDP)
II vice ordförande Mirja Vehkaperä, Uleåborg (C)

Helsingfors valkrets

Ordinarie ledamöter    

Karhuvaara Arja, Saml
Muurinen Seija, Saml
Sazonov Daniel, Saml
Jalovaara Ville, SDP
Halla-aho Jussi, Sannf
Diarra Fatim, Gröna
Rantanen Tuomas, Gröna
Arhinmäki Paavo, VF
Månsson Björn, SFP

Ersättare i inträdesordning

Niskanen Dani, Saml
Suomalainen Nina, Saml
Meri Otto, Saml
Vepsä Sinikka, SDP
Raatikainen Mika, Sannf
Pasanen Amanda, Gröna
Yanar Ozan, Vihr
Malin Petra, VF
Biaudet Eva, SFP

Nylands valkrets

Ordinarie ledamöter    

Keto-Huovinen Pihla, Saml
Sundqvist Kaj, Saml
Uski Nina, Saml
Vuornos Henrik, Saml
Peltonen Eemeli, SDP
Pentikäinen Aulikki, SDP
Valtonen Mikko, SDP
Luokkala Pirjo, C
Koponen Ari, Sannf
Slunga-Poutsalo Riikka, Sannf
Nevanlinna Risto, Gröna
Valtanen Hanna, Gröna
Walls Anders, SFP

Ersättare i inträdesordning

Räf Marika, Saml
Lehmuskallio Paula, Saml
Elo Simon, Saml
Räty Virpi, Saml
Kähärä Sirkka-Liisa, SDP
Perholehto Pinja, SDP
Åkerfelt Heidi, SDP
Suhonen Otto, C
Juvonen Arja, Sannf
Immonen Jari, Sannf
Savola Heikki, Gröna
Löyttyniemi Meri, Gröna
Gestrin Christina, SFP

Egentliga Finlands valkrets

Ordinarie ledamöter

Mikkola Mari, Saml
Ruohonen Sini, Saml
Koivusalo Mari-Elina, SDP
Rantala Jukka, C
Koski Silvia, Sannf
Särkijärvi Helena, Gröna
Kauppinen Jenni, VF

Ersättare i inträdesordning

Forsblom Toni, Saml
Rannikko-Laine Malla, Saml
Leino Jukka, SDP
Vuola Hanna, C
Pilpola Juhani, Sannf
Heino Sini, Gröna
Nieminen Tomi, VF

Satakunta valkrets

Ordinarie ledamöter

Kaski Bia, Saml
Jokinen-Anttila Leena, SDP
Lahto Christa, Sannf
Ranne Kaarina, Gröna

Ersättare i inträdesordning

Huuska Otso, Saml
Kallio Reijo, SDP
Riuttamäki Ilkka, Sannf
Kailaanmäki Pasi, Sit. (från de Grönas lista)

Landskapet Ålands valkrets

Ordinarie ledamöter

Eriksson Jana, Ahvenanmaa

Ersättare i inträdesordning

Karlsson Bo-Yngve, Ahvenanmaa

Tavastlands valkrets

Ordinarie ledamöter

Lehkonen Helena, Saml
Rahkonen Hannu, Saml
Nahkuri Miia, SDP
Heino Marko, Sannf
Falk Sonja, KD

Ersättare i inträdesordning

Tiippana Risto, Saml
Väli-Torala Venla, Saml
Lehtimäki Kirsi, SDP
Nieminen Mira, Sannf
Saari Hannele, KD

Birkalands valkrets

Ordinarie ledamöter

Andersson Jari, Saml
Jarva Marko, Saml
Ala-Herttuala Marika, SDP
Karisalmi Leevi, SDP
Kymäläinen Sami, Sannf
Huhtala Anita, Gröna
Lehtonen Anneli, VF

Ersättare i inträdesordning

Aspila Riina, Saml
Paalanen Piila, Saml
Järvenpää Esa, SDP
Lounasranta Marko, SDP
Einola-Virtanen Heli, Sannf
Suoniemi Susanna, Gröna
Aaltonen Mikko, VF

Sydöstra Finlands valkrets

Ordinarie ledamöter

Leppänen Jouko, Saml
Melkko Sari, SDP
Repo Hannu, SDP
Valkeapää Lassi, C
Lehto Raul, Sannf

Ersättare i inträdesordning

Helminen Anna, Saml
Taavitsainen Satu, SDP
Harjumaaskola Jarkko, SDP
Auvinen Hannu, C
Visunen Kirsi, Sannf

Savolax-Karelens valkrets

Ordinarie ledamöter

Hjälm Heli, Saml
Kaartinen Tiina, SDP
Kämäräinen Matti, C
Markkanen Sallamaarit, C
Pentikäinen Pia, Sannf

Ersättare i inträdesordning

Pääkkö Sakari, Saml
Hedman Pia, SDP
Pulkka Juho, C
Kuittinen Matti, C
Mara Outi, Sannf

Vasa valkrets

Ordinarie ledamöter

Heinonen Marko, Saml
Lehtimäki Esko, C
Rautiola Piia, C
Mäkynen Jukka, Sannf
Antfolk Henrik, SFP
Ruotsala Aki, KD

Ersättare i inträdesordning

Heinonen Kimmo, Saml
Koskinen Sami, C
Laitila Susanna, C
Koskela Harri, Sannf
Frantz Hans, SFP
Nummensalo Kati, KD

Mellersta Finlands valkrets

Ordinarie ledamöter

Koikkalainen Emilia, Saml
Rantanen Piritta, SDP
Könttä Joonas, C
Kuorelahti-Juntunen Pulmu, Gröna

Ersättare i inträdesordning

Forsberg Caius, Saml
Mäkinen Riitta, SDP
Aula Maria Kaisa, C
Lyytinen Leena, Gröna

Uleåborgs valkrets

Ordinarie ledamöter

Hänninen Juha, Saml
Määttä Piia, C
Rauhala Rami, C
Vehkaperä Mirja, C
Moilanen Ahti, Sannf
Kortelainen Miikka, VF

Ersättare i inträdesordning

Talvitie Mari-Leena, Saml
Parviainen Ulla, C
Poukkula Pekka, C
Veteläinen Milla, C
Aavakare Eila, Sannf
Niiranen Pasi, VF

Lapplands valkrets

Ordinarie ledamöter

Ojala-Niemelä Johanna, SDP
Lepojärvi Tommi, C
Salmela Mirva, C
Keränen Pertti, VF

Ersättare i inträdesordning

Harju Markku, SDP
Ponkala Markku, C
Niemelä Veikko, C
Mustafi Albana, VF

Förbundsdelegationen håller år 2022 konstituerande sammanträde 17.2.2022, vårsammanträde 19-20.5.2022 och höstsammanträde 1-2.12.2022.

Mötesspråken är finska och svenska och möteshandlingarna upprättas på båda språken. Förbundsdelegationens protokoll och den senaste föredragningslistan läggs ut på webben. Protokollet offentliggörs först sedan det har undertecknats och justerats.

Riitta Myllymäki

Riitta Myllymäki

ledande jurist
Juridiska enheten, Förvaltningsjurister
+358 9 771 2463, +358 50 349 5460
Ansvarsområden
  • kommunallagen och allmän kommunalrätt
  • förvaltningsförfarandet
  • offentlighet och datasekretess
  • vallagstiftningen
  • språklagen
  • kommunsammanslagningar
Nina Eriksson

Nina Eriksson

Förvaltningssakkunnig
Talous ja hallinto
+358 9 771 2220, +358 50 569 5301
Ansvarsområden
  • Kommunförbundets styrelse och delegation
  • Kommunförbundets arbetsutskott
  • Kommunförbundet Holding Ab:s styrelse