Debatt- och beslutsklimatet har stor betydelse för kommunens framgång
Merparten av kommunernas förtroendevalda och ledande tjänsteinnehavare anser att debatt- och beslutsklimatet påverkar mycket eller ganska mycket förutsättningarna för kommunens verksamhet. Resultaten baserar sig på beslutsfattarenkäten som genomfördes i höstas och besvarades av över 2500 förtroendevalda och ledande tjänsteinnehavare.
Arbetsklimatets betydelse har helt klart ökat. För ett år sedan ansåg drygt hälften (56 %) att det hade stor eller ganska stor betydelse för kommunens verksamhetsförutsättningar.
Tjänsteinnehavare, unga samt kvinnor anser debatt- och beslutsklimatet vara särskilt viktigt
Ledande tjänsteinnehavare anser oftare än de förtroendevalda att klimatet har en stor betydelse. Personer under 30 år betonar dess betydelse mer än äldre personer, kvinnor mer än män, och finskspråkiga mer än svenskspråkiga.
Av de förtroendevalda anser både de nya och de mest erfarna att klimatet har större betydelse än de som arbetat 1–5 mandatperioder.
En klar majoritet i alla partier och grupperingar anser att klimatet har en stor betydelse, men skillnaderna är stora. Företrädare för SFP (61 %), De Gröna och valmansföreningar (84 %) betonar dess betydelse.
Ett gott debatt- och beslutsklimat är nödvändigt om staden eller kommunen vill lyckas
– Det är inte bara är möjligt utan också nödvändigt att värna om ett gott besluts- och diskussionsklimat för att säkerställa kommunens livskraft och invånarnas välfärd, säger Kommunförbundets forskningschef Marianne Pekola-Sjöblom.
En fungerande beslutskultur och en öppen, konstruktiv diskussion skapar en grund så att beslutsfattare kan betjäna invånarna bättre och tackla de gemensamma utmaningarna.
– Kommunens debatt- och beslutskultur påverkar också invånarnas intresse att ställa upp i kommunalvalet – eventuellt också viljan att rösta. Det är en fråga om att trygga den kommunala demokratins funktionsduglighet.
Kommunförbundets rekommendationer för att bygga upp en god diskussions- och beslutskultur betonar bland annat vikten av kommunstrategier och värderingar, etiska spelregler och utbildning för förtroendevalda och tjänsteinnehavare.
Oro i kommuner av alla storlekar
I kommuner av alla storlekar anses debatt- och beslutsklimatet påverka mycket eller ganska mycket förutsättningarna för kommunens verksamhet. I mindre kommuner har klimatet ännu större betydelse (från 73 % i kommuner med över 100 000 inv. till 82 % i kommuner med under 10 000 inv.).
Tre av fyra av de kommunala beslutsfattare som besvarat enkäten bedömde att arbetsklimatet kommer att ha en stor eller ganska stor betydelse under mandatperioden. Det finns dock stora skillnader mellan landskapen: Södra Savolax 86 %, Österbotten 61 %.
Information om enkäten
Kommunförbundet, Keva och MDI genomförde i höst för första gången tillsammans en enkät för kommunala beslutsfattare. Målgruppen för enkäten var fullmäktigeledamöter och ledande tjänsteinnehavare i alla kommuner på fastlandet. Enkäten fick sammanlagt 2567 svar, där alla fastlandskommuner var representerade.
Närmare upplysningar
Marianne Pekola-Sjöblom, forskningschef, Kommunförbundet, tfn 050 337 5634, [email protected]
Uutta Kuntaliitolta

Ett nätverk för dig som jobbar med språk och översättning i kommunsektorn
Kommunförbundet samordnar ett nätverk för översättare i kommunsektorn. Nätverket har också ett diskussions- och mötesforum på Teams.